Blog Post

8 Tips to Save Money on Groceries

  1. Toilet paper and paper towels – compare the TOTAL square feet of the entire rolls of toilet paper. Buy the brand that has the highest total square feet amount.
  2. Laundry detergent – compare the amount of loads per bottle. Also, pay special attention to how much is considered needed for a regular load and a large load. For example, a regular load might use only half a capful, while a large load might use a full capful. Determine the laundry size you normally wash with and decide if your bottle of laundry detergent will actually give you 100+ loads as advertised or only 50 loads.
  3. Start a price log book for items you normally purchase
  4. Always check your receipt to make sure you paid the correct price. Sometimes, the price listed on the shelf and the price that appears on the checkout can be quite different from each other.
  5. Figure out when and how often the butcher or meat department reduces their prices. Buy meat from the “Manager’s Special” section, if possible to save several dollars on your favorite cuts of meat. Also, look at the expiration date on the cut of meat(s) you want. Compare how many packages of meat will expire soon and which packages still have several days left.. Note the rate of speed other people are purchasing this particular cut of meat. You can easily figure this out by making a short trip to the store a couple times to see how quickly the product is being purchased. If there are a lot of packages left and the meat’s “best by” date is soon approaching, wait until that date to purchase the meat at a reduced price. Sometimes, all you have to do is have a little patience and wait for the price to be reduced a few dollars. If need be, ask the meat department to reduce the price due to the “best by” date being expired.
  6. Compare the unit price instead of the purchase price to compare which item is the cheapest. Some stores will not provide this information, like Target, so you will need to do some math in your head or on your calculator to figure out the cheapest product.         Unit price = Total price / size
  7. The colder you keep your milk, the longer your milk will last in the refrigerator past the “best by” date. I recently purchased a half gallon of milk for $1.00 with a week left before it’s “best by” date. Unfortunately, no one touched the milk until after the milk had expired. My son wanted some milk and was brave enough to taste the expired milk. I soon heard from him, “It’s good.” You might not believe this, but that half gallon of milk lasted about another week and per my son, “still taste good.
  8. ”“Feel” your products, if possible, to determine how much or how little of the product it contains. I know, per the manufacturer, they are suppose to be all the same amount, but that isn’t true always. How many times have you purchased a small bag of chips and open the bag only to find a few chips inside and a whole bunch of air. I buy a particular brand of bagged popcorn on a regular basis. I normally feel the bag and compare how far down the product stops and buy the bag with the most volume. It amazes me how each bag of popcorn is filled to a different level. And no, it’s not due to settling of the product like the manufacturer would like for us to believe

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s